ÖG Mimarlık

Genç Odası Tasarımları

GENÇ ODASI FİKİRLERİ

Genç Odası Tasarımları

Genç odası, sadece uyumak için kullanılan sıradan bir yatak odası değildir. Genç odaları; gençlerin ders çalıştıkları, oyun oynadıkları, dinlendikleri, kitap okudukları, bir şeyler izledikleri, arkadaşlarıyla takıldıkları, birçok fonksiyonu içerisinde barındıran alanlardır. Ayrıca, kendi odalarının tasarımında söz sahibi olmak isteyen gençlerle orta yolu bulmak biraz zor olabilir. Bu noktada, çocuğunuzun kişiliğini bastırmadan işbirliği yapabileceğiniz, oldukça yaratıcı fikirlerle karşınızdayız! Bu yazımızda, gençlerin bayılacağı birbirinden modern genç odası tasarımları ve fonksiyonel bir genç odası için genç odası dekorasyon fikirleri paylaştık. İyi okumalar… Genç Odası Tasarımları

Yatağınızı Büyültün

Erişkinliğe adım atan gençleri yeni ve büyük bir yatak ile onurlandırmanın vakti geldi. Eğer yeterince büyük bir odaya sahipseniz, kesinlikle çift kişilik bir yatağa geçin yapmalısınız. Genç odası yatak modelleri genellikle, 90*200, 100*200 veya 120*200 ölçülerine sahiptir. Bizim tavsiyemiz eğer yeterli alanınız varsa, minimum 120*200’lik bir yatak tercih etmeniz yönünde. Gençler yatakta zaman geçirmeyi sever; büyük bir yatak hem rahatlık sağlar hem de daha olgun hissettirir.

Raf Seçeneğini Çoğaltın

Kitapları, kıyafetleri, hobileri ve hareketli yaşamlarıyla gençlerin odaları dağılmaya oldukça meyillidir. Bu yüzden, genç odaları için olmazsa olmaz kriterlerden birisi bol miktarda depolama alanına sahip olmasıdır. Eğer sıfırdan genç odası takımı alacaksanız; yeterince çekmece, raf ve dolaba sahip olduğundan emin olun. Altı bazalı veya çekmeceli bir genç odası yatağı tercih edin. Ya da yatak altı saklama kutuları kullanın. Odanın büyüklüğüne göre komidin, şifoniyer ve duvar rafları ekleyin. Kısacası, odadaki tüm boşlukları çocuğunuzu odasını toplamaya teşvik edecek, eğlenceli ve pratik bir şekilde düzenlemeye çalışın.

 

Kişiliğinizi Odanıza Yansıtın

Ergenlik dönemi gençlerin karakterlerini oluşturma süreci olduğundan zevkleri sürekli değişecektir. Bu süreçte çocuğunuzun kişiliğini bastırmak yerine değişime açık bir tasarım yaparak orta yolu bulabilirsiniz. Örneğin, tüm duvarları boyamak yerine tek bir duvarı boyayabilir, tablo ve posterler asmak yerine tablo rafları ve panolar kullanabilirsiniz.

 

Çalışma Alanınızı Havalı Yapın

Üniversiteye hazırlanan, dolayısıyla eğitim sürecinin en kritik noktasında olan gençler için çalışma ortamı çok önemlidir. Çocuğunuz için dikkat dağıtmayan aynı zamanda da çekici bir çalışma alanı düzenlemelisiniz. Yandaki görselde sade ve stil sahibi bir çalışma masası örneği görüyorsunuz. Dağınıklığı önlemek için yukarıdaki gibi bol çekmeceli veya kapalı dolapları olan bir genç çalışma masası modeli tercih edin. Çalışma masasını mümkünse, pencereye yakın ve yatağa uzak bir noktaya yerleştirin. Ayrıca, açık renkli mobilyalar ve dikkat dağıtmayan aksesuarlar kullanın.

 

Dinleneceğiniz Alan Oluşturun

Modern genç odası tasarımları genellikle, özel ve ilgi çekici bir dinlenme köşesi içerir. Dediğimiz gibi gençler odalarında zaman geçirmeyi tercih ederler. Dolayısıyla sürekli yatakta veya çalışma sandalyesinde oturmak zorunda kalan çocuğunuz için özel bir dinlenme köşesi tasarlamak iyi bir fikirdir. Böylece ders arasında kafa dağıtacakları ve arkadaşlarıyla takılacakları bir alana sahip olurlar.

Bu ve benze oda tasarımları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 
 

İndirim Kodunu Kaçırmayın 👇🏽

Sizler de ÖG Mimarlık ile şimdi iletişime geçin, bu içerik ve blog sayesinde %10 İNDİRİM’den yararlanın.
İNDİRİM KODU: oda10

Genç Odası Tasarımı