ÖG Mimarlık

Oturma Odası Dekorasyonu

OTURMA ODASI DEKORASYONU

OTURMA ODASI DEKORASYONU

Yaşadığınız evi dekore etmek elbette son derece keyifli olmakla birlikte üzerinde incelikle düşünülmesi ve plan yaparak hareket edilmesi gereken bir konudur. Bu anlamda özellikle dekore edilecek odanın ölçülerini hesaba katmak gerektiğini en başta belirtmemiz gerekiyor. Uzun vadeli sorunlar yaşamamak adına oturma odası dekorasyonu için kişisel zevkleriniz ve tarzınızın yanı sıra oda büyüklüğünü de göz önünde bulundurmanız önem taşıyor.

Buna göre eğer oturma odanız veya salonunuz küçükse, odayı daha büyük ve kullanışlı hale getirecek mobilyalar tercih etmeli; büyük bir oda için ise oturma alanını boşluk içinde göstermeyecek mobilyalar seçerek göz dolduran bir işlevsellik elde etmelisiniz. Peki nasıl?

Yaşam alanlarında tarz ve uyumu bir arada sunan OgMimarlık olarak bugünkü içeriğimizde ailenizle keyifli zamanlar geçireceğiniz odayı nasıl en verimli ve en estetik biçimde dekore edebileceğinize dair önemli ipuçları sıralayacağız.

Oturma Odası Dekorasyon Seçenekleri

Önünüzde binlerce seçenek ve oturma odanız için binlerce farklı kombinasyon söz konusuyken yaşadığınız karmaşanın çok normal olduğunu söylememiz gerekiyor. Ancak aslında seçeneklerinizin sonsuz olmadığını savunmak yanlış olmayacaktır.

Yeni evinizi dekore etmek istiyor veya halihazırda yaşamakta olduğunuz evinizde oturma odası dekorasyonunuzu yenilemek istiyorsunuz. Fakat belki de uzun yıllar boyunca içinize sinecek, keyif duyacağınız; aynı zamanda fonksiyonellik sunacak bir oturma alanı için hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiği konusunda bir miktar kafa karışıklığı yaşıyorsunuz.

Kullanılacak Eşyaları Belirleyelim

Oturma odası dekorasyonu, tarz ve işlevselliğin birleşmesi gereken bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda, oturma odanızda veya salonunuzda geçireceğiniz zamanları göz önünde bulundurarak ihtiyaç duyabileceğiniz başlıca eşyaları belirlemeniz önem taşıyor.

Çünkü oturma alanı, dekoratif görünmenin yanı sıra işlevsellik özelliği de taşıması gereken bir bölüm. Yoğun geçen bir günün ardından kendinizi yenilemek ve ailenizle zaman geçirmek için oturacağınız bu bölümde sizin için olmazsa olmaz maddeleri önem sırasına göre sıralamanız yararınıza olacaktır.

Salonun En Önemlisi Koltuklar

Oturma alanından bahsettiğimize göre hiç şüphesiz ki dekorasyon konusunda ihtiyaç listesinin en başında koltuk bulunması gerektiğini söyleyebiliriz. Oturma odası dekorasyonunun en önemli parçasını oluşturan koltukları seçerken oda büyüklüğünü mutlaka dikkate almalısınız.

Aksi halde çok büyük bir odanın adeta boş bir koridor gibi görünmesi işten bile değil. Diğer yandan büyük veya çok sayıdaki koltuk da görece daha küçük bir odanın oldukça verimsiz kullanılmasına yol açacaktır.

Bu gibi durumların yaşanmaması adına büyük ölçekli oturma alanlarını tekli, ikili ve üçlü koltukların da içinde bulunduğu koltuk takımları ile dekore etmeyi düşünebilirsiniz. Küçük oturma odaları için ise tek başına hem dekoratif hem de çok fonksiyonlu bir kullanım sunan köşe koltuklarını tercih edebilirsiniz.

Televizyon Ünitesi

Oturma alanında geçirdiğiniz süreyi keyifli kılacak bir TV köşesi için de odanın büyüklüğünü dikkate almanızı öneririz. Bu anlamda örneğin oturma odasında minimum yer kaplayacak şekilde tasarlanan duvar üniteleri sizin için ideal bir seçenek olabilir.

Örneğin Noble TV Ünitesi ile dikey dekorasyona yatırım yapabilir ve dekorasyon zevkinizden ödün vermeden oturma alanınızı daha verimli değerlendirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ancak büyük bir oda için bu tür bir çözüm yerine Diamond TV Ünitesi gibi geniş kullanım alanı sunan bir mobilya tercih etmeniz en mantıklı çözüm olacaktır.

Daha farklı tasarımlar için profesyonel ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Aydınlatma Önemli

Odadaki dekorasyon düzenini bütünleştirmek için sıraladığımız adımlar arasında büyük bir önem taşıyan diğer bir adım ise aydınlatma ürünleri seçimi. Aydınlatma, kendinize özel bir köşe oluşturmanız veya odanın bir bölümünü ön plana çıkarmanın ya da oturma odasının genel estetiğini geliştirmenin en akıllıca yolu olarak tanımlanabilir.

Bunun için aydınlatma tercihinden önce odanın diğer elemanlarının tamamlanması yararınıza olacaktır. Ardından kitap köşenizi aydınlatmak için tarzınızı yansıtacak Gera Abajur Bronz ürünü gibi harika bir abajur seçebilir, odanın yalnızca bir kısmını ön plana çıkaracak Lumini Lambader Antrasit gibi mükemmel bir aydınlatma ürünü tercih edebilir ya da genel dokuyu bozmadan büyük bir alanı aydınlatacak Alice Altın Aydınlatma gibi bir tavan aydınlatması kullanabilirsiniz.

İndirim Kodunu Kaçırmayın 👇🏽

Sizler de ÖG Mimarlık ile şimdi iletişime geçin, bu içerik ve blog sayesinde %10 İNDİRİM’den yararlanın.
İNDİRİM KODU: sal10

Salon Dekorasyonu